Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2016-10-01 13:25:20
Dziecko może przejawiać gotowość do wprowadzania nowych posiłków poprzez wkładanie do buzi rączek i innych przedmiotów, czy poprzez wykazywanie zainteresowania jedzeniem dla dorosłych. Jeśli nie masz pewności, czy to właściwy moment na rozszerzanie diety, posiłkuj się schematem żywienia niemowląt. Aktualne wytyczne z 2016 roku mówią o wprowadzaniu nowych posiłków nie wcześniej niż przed 17. i nie później niż po 26. tygodniu życia dziecka.
Rozszerzanie diety niemowlaka - dowiedz się więcej w serwisie bebiklub.pl.
Alergia pokarmowa to nieprawidłowa reakcja organizmu na składnik, który znajduje się w pożywieniu. Szacunkowo problem alergii pokarmowej dotyka około 6 – 8% dzieci w 1. roku życia. Produktem najczęściej uczulającym niemowlęta i małe dzieci jest mleko krowie, a konkretnie białko znajdujące się w nim. Objawy alergii pokarmowej ujawniają się około 2.-3. miesiąca życia lub właśnie w momencie rozszerzania diety.
Gdy u twojego dziecka zostanie potwierdzona alergia pokarmowa, konieczne jest wdrożenie specjalnej diety eliminacyjnej. Jeśli karmisz maluszka piersią, ze swojego jadłospisu powinnaś wyeliminować składnik uczulający dziecko. Gdy jesteście na etapie rozszerzania diety, nie wprowadzaj do menu maluszka produktu, na który dziecko ma alergię. W obu przypadkach do diety należy wprowadzić produkt o podobnej wartości odżywczej do tego, który wykluczacie z diety. W tym wypadku konieczna może okazać się konsultacja z wykwalifikowanym dietetykiem, który rozpisze prawidłowy jadłospis.
Pamiętaj, aby nie wprowadzać do diety dziecka produktu, na który maluszek jest uczulony. Ponieważ dzieci często „wyrastają” z alergii, co 6-12 miesięcy możesz sprawdzić, czy alergia dalej występuje – w tej sprawie skonsultuj się z lekarzem.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.